Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
USOS
USOS R e j e s t r a c j a   ż e t o n o w a

Trening uważności – ZIP (2020Z) - gr. 1

Informacje ogólne

Szybkie odświeżanie

Kod przedmiotu 0508-TU2-OG-ZIP
Nazwa przedmiotu Trening uważności – ZIP
Język wykładowy polski
Cykl dydaktyczny Semestr zimowy 2020/21
Typ zajęć Warsztaty
Liczba godzin 28
Punkty ECTS 2
Prowadzący dr Agnieszka Wojnarowska
Termin Czwartek 17:00-20:00
Koszt 28 żetonów typu OG-ZIP-D
Liczba miejsc (zarejestrowani/limit) 15/15

Strona przedmiotu w USOSweb

Krótki opis

Praktyka uważności (mindfulness) daje możliwość spotkania ze sobą w życzliwej i pełnej spokoju atmosferze. Regularna praktyka zmniejsza stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także bardzo pomaga w samoregulacji, zwłaszcza w sytuacjach trudnych.

Na zajęciach będziemy:

- praktykować uważność na wiele różnych sposobów

- przyglądać się swoim odczuciom, emocjom, myślom, nawykowym sposobom działania, automatycznym schematom myślowym

- poznawać w jaki sposób uważność wspiera pamięć, koncentrację, dobre samopoczucie - fizyczne i psychiczne

Tryb rozliczania przedmiotu

Zaliczenie

Pełny opis

Praktyka uważności (mindfulness) daje możliwość spotkania ze sobą w życzliwej i pełnej spokoju atmosferze. Ludzie na całym świecie praktykują uważność i doświadczają jej dobroczynnych konsekwencji. Kolejne kraje wprowadzają mindfulness do szkół i przedszkoli jako antidotum na stres i agresję wśród dzieci. Na wielu uczelniach mindfulness stanowi obowiązkowy kurs dla nowych studentów, ponieważ regularna praktyka zmniejsza stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także bardzo pomaga w samoregulacji, zwłaszcza w sytuacjach trudnych

Na zajęciach będziemy:

- praktykować uważność na wiele różnych sposobów

- przyglądać się swoim odczuciom, emocjom, myślom, nawykowym sposobom działania, automatycznym schematom myślowym

- poznawać w jaki sposób uważność wspiera pamięć, koncentrację, dobre samopoczucie - fizyczne i psychiczne

Zajęcia oferowane są w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach PO WER, ścieżka 3.5. Zasady korzystania z oferty zajęć ogólnouniwersyteckich dla doktorantów w ZIP są dostępne na stronie: www.zip.uw.edu.pl.

Ludzie na całym świecie praktykują uważność i doświadczają jej dobroczynnych konsekwencji. Kolejne kraje wprowadzają mindfulness do szkół i przedszkoli jako antidotum na stres i agresję wśród dzieci. Na wielu uczelniach mindfulness stanowi obowiązkowy kurs dla nowych studentów, ponieważ regularna praktyka zmniejsza stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także bardzo pomaga w samoregulacji, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. W czasie tego wakacyjnego kursu będziesz mieć okazję do zatrzymania i uważnego przyjrzenia się sobie Poznasz różne sposoby praktykowania uważności i doświadczysz medytacji mindfulness. Nauczysz się obserwować swoje nawykowe sposoby działania i automatyczne schematy myślowe.

Dr Agnieszka Wojnarowska jest psychoterapeutką, psycholożką i wykładowczynią na Wydziale Psychologii UW. Prowadzi badania naukowe oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wspierające kontakt ze sobą i rozwój samoświadomości. Fascynuje się związkami ciała i psychiki. Pracuje również w Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w gabinecie psychoterapeutycznym.

Zakres tematów

1) 1 lutego, 9.30-16.00 – Początki praktyki uważności, Uważny kontakt z ciałem

2) 2 lutego, 9.30-16.00 – Jak poradzić sobie z gonitwą myśli? Po co nam emocje?

3) 8 lutego, 9.30-16.00 – Twój stosunek do siebie - akceptacja i szacunek dla swoich potrzeb i uczuć. Twoje wartości i cele.

4) 9 lutego, 9.30-16.00 Jak zachować kontakt ze sobą na co dzień? Podsumowanie treningu i zakończenie grupy.

Literatura

Jon Kabat-Zinn

„Praktyka uważności dla początkujących” lub „Gdziekolwiek jesteś, bądź”

Dodatkowa informacja

Terminy odbywania zajęć 1) 28 stycznia, godz. 17.00-20.00; 2) 29 stycznia, godz. 17.00-20.00; 3) 4 lutego, godz. 17.00-20.00; 4) 5 lutego, godz. 17.00-20.00; 5) 11 lutego, godz. 17.00-20.00; 6) 12 lutego, godz. 17.00-20.00; 7) 18 lutego, godz. 17.00-20.00. Miejsce odbywania zajęć Tryb zdalny (platforma Zoom)