Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
USOS
USOS R e j e s t r a c j a   ż e t o n o w a

Uważność w praktyce – mindfulness dla doktorantów i doktorantek – ZIP (2022Z) - gr. 1

Informacje ogólne

Szybkie odświeżanie

Kod przedmiotu 0508-UPM-OG-ZIP
Nazwa przedmiotu Uważność w praktyce – mindfulness dla doktorantów i doktorantek – ZIP
Język wykładowy polski
Cykl dydaktyczny Semestr zimowy 2022/23
Typ zajęć Warsztaty
Liczba godzin 30
Punkty ECTS 2
Prowadzący dr Agnieszka Wojnarowska
Miejsce Budynek Dydaktyczny - Stawki 5/7, Warszawa, ul. Stawki 5/7, sala 54; Budynek Dydaktyczny - Stawki 5/7, Warszawa, ul. Stawki 5/7, sala 54 [pokaż na mapie]
Termin Piątek (co dwa tygodnie - nieparzyste) 10:00-17:30, Czwartek (co dwa tygodnie - nieparzyste) 16:00-20:00
Koszt 30 żetonów typu OG-ZIP-D
Liczba miejsc (zarejestrowani/limit) 8/15

Strona przedmiotu w USOSweb

Krótki opis

Praktyka mindfulness jest elementem programów nauczania wyższych uczelni na całym świecie. Regularne ćwiczenia pomagają w radzeniu sobie ze stresem, poprawiają koncentrację uwagi oraz wspierają zdrową samoregulację. Uczą życzliwości i empatii wobec siebie i innych.

W programie zajęć:

- różne formy praktyki mindfulness – świadome oddychanie, skanowanie ciała i inne

- ćwiczenia dające wgląd w automatyczne i nawykowe sposoby działania

- okazja do przyglądania się własnym sposobom regulacji w sytuacjach trudnych, w tym stresowych

- praktyka życzliwości i samowspółczucia

- wiedza naukowa na temat wpływu uważności i medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Tryb rozliczania przedmiotu

Zaliczenie

Pełny opis

Koncepcja uważności jest szerzej znana w Polsce od kilku lat. Jednak nurt badań nad jej wpływem na ludzkie zdrowie i samopoczucie liczy sobie już tych lat około czterdziestu. Na świecie wiele szkół i uczelni wprowadza zajęcia mindfulness, uznając że jest to ważna kompetencja wspierająca radzenie sobie ze stresem, koncentrację uwagi, regulację emocji oraz szeroko rozumiany dobrostan.

Badania naukowe potwierdzają te tezy.

W czasie zajęć doktorantki i doktoranci poznają podstawy mindfulness. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli możliwość rozwijać kompetencję uważności poprzez praktykę.

W programie zajęć:

- różne formy praktyki mindfulness – świadome oddychanie, skanowanie ciała i inne

- ćwiczenia dające wgląd w automatyczne i nawykowe sposoby działania

- okazja do przyglądania się własnym sposobom regulacji w sytuacjach trudnych, w tym stresowych

- praktyka życzliwości i samowspółczucia

- wiedza naukowa na temat wpływu uważności i medytacji na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Zajęcia oferowane są w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach PO WER, ścieżka 3.5. Zasady korzystania z oferty zajęć ogólnouniwersyteckich dla doktorantów w ZIP są dostępne na stronie: www.zip.uw.edu.pl.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie i podpisanie (podczas pierwszych zajęć) Deklaracji uczestnika/uczestniczki projektu i Oświadczenia uczestnika/uczestniczki projektu. Rezygnacja z udziału w zajęciach w trakcie ich trwania wiąże się ze zwrotem kosztów żetonów ZIP wykorzystanych do rejestracji na zajęcia.

Ludzie na całym świecie praktykują uważność i doświadczają jej dobroczynnych konsekwencji. Kolejne kraje wprowadzają mindfulness do szkół i przedszkoli jako antidotum na stres i agresję wśród dzieci. Na wielu uczelniach mindfulness stanowi obowiązkowy kurs dla nowych studentów, ponieważ regularna praktyka zmniejsza stres, poprawia pamięć i koncentrację, a także bardzo pomaga w samoregulacji, zwłaszcza w sytuacjach trudnych. W czasie tego kursu będziesz mieć okazję do zatrzymania i uważnego przyjrzenia się sobie. Poznasz różne sposoby praktykowania uważności i doświadczysz medytacji mindfulness. Nauczysz się obserwować swoje nawykowe sposoby działania i automatyczne schematy myślowe.

Dr Agnieszka Wojnarowska jest psychoterapeutką, psycholożką i wykładowczynią na Wydziale Psychologii UW. Prowadzi badania naukowe oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wspierające kontakt ze sobą i rozwój samoświadomości. Fascynuje się związkami ciała i psychiki. Pracuje również w gabinecie psychoterapeutycznym.

Literatura

Jon Kabat-Zinn

„Praktyka uważności dla początkujących” lub „Gdziekolwiek jesteś, bądź”

Dodatkowa informacja

Terminy odbywania zajęć: 1) 9 lutego, 16.00 – 20.00 2) 10 lutego, 10.00 -17.30 3) 15 lutego, 10.00 - 17.30 4) 16 lutego, 16.00 - 20.00 Miejsce odbywania zajęć: Tryb stacjonarny, Wydział Psychologii UW, ul Stawki 5/7, sala 54